Утрински Весник
Магазин

Комбинација од лимон, сол и црн пипер која прави чуда

1711027641 Shutterstock 2168069123 1200x800 1.jpg

Бибер, сол и лимон можат да направат многу вкусен прелив за салата, но овие состојки може да се користат и на други начини, а во комбинација можат да помогнат при разни здравствени проблеми.

Сокот од лимон е исклучително моќен агенс и е познат по своите антибактериски, антивирусни и имунолошки својства, додека црниот пипер има антибактериски, антиоксидантни својства, го зајакнува имунитетот и ја намалува треската.

Овој природен микс може да го зајакне вашиот имунитет и да ви помогне да ги ублажите симптомите на многу болести.

Помага при болки во грлото

Во чаша топла вода измешајте сок од 3 свежи лимони, половина лажичка црн пипер и лажичка морска сол.

Правете гаргара неколку пати на ден за да се излечи болно грло. Оваа комбинација ја ублажува и кашлицата.

Помага при слабеење

Ако сакате да изгубите неколку килограми, измешајте 1/2 лажичка мелен црн пипер со две лажици сок од лимон и една лажичка суров мед во чаша топла вода.

Пијте ја оваа смеса секое утро на празен стомак за да го забрзате метаболизмот и да спречите дебелеење.

Го запира крварењето од носот

Нанесете малку сок од лимон на парче памучна волна, разредете го со ледена вода и ставете го во заболената ноздра.

Наведнете ја главата малку наназад за да го запрете протокот на крв. Идеално треба да лежите на висока перница. Крварењето од носот веднаш ќе престане.

Го ублажува гадењето

За да го смирите вознемирениот стомак, измешајте една лажица свеж сок од лимон со една лажичка црн пипер во чаша топла вода.

Пијте ја оваа смеса полека за да го спречите гадењето.

Помага при настинки и грип

Исцедете половина лимон во шолја зовриена вода.

Оставете ја пулпата и кората да отстојат 10 минути, а потоа отстранете ја пулпата од лимон и додадете една лажичка мед и прстофат мелен црн пипер.

Пијте го овој раствор 2-3 пати на ден за моментални резултати.

Ја ублажува забоболката

За лекување на забоболка, измешајте 1/2 лажичка мелен пипер со 1/2 лажичка масло од каранфилче.

Нанесете го лекот на болниот заб и непцата.

Овој лек ќе помогне во ублажување на болката и ќе ве заштити од инфекции.

Отпуштете го носот

Измешајте еднакви количини мелен црн пипер, цимет, ким и кардамон.

Помирисајте ја пудрата за да предизвикате кивање.

Ова ќе ви помогне да го исчистите вашиот затнат нос.

Ублажува рани од афти

Измешајте една лажица сол во чаша топла вода и ставете ја смесата во устата после секој оброк.

Ова ќе ги убие штетните бактерии и ќе промовира брзо заздравување, пишува „Тајмс оф Индија“.

Можете да прочитате

Позната српска водителка пронајдена мртва во стан во Белград

Овие три навидум здрави намирници предизвикуваат дебелеење

Напиток од лимон и маслиново масло за здрав црн дроб