Утрински Весник
Спорт

Колумбија го победи Уругвај и се пласираше во финалето на Копа Америка

20240711075237 Big 730x400 99 1.webp.webp

Во финишот на првото полувреме црвен картон доби дефанзивецот Даниел Муњоз, па Колумбијците во текот на целото второ полувреме играа со фудбалер помалку.

Колумбија во финалето на Копа Америка ќе се соочи со Аргентина. Натпреварот ќе се одигра на 15 јули.

Уругвајците ќе се сретнат со Канаѓаните во мечот за 3. место што ќе се одигра на 14 јули.

Можете да прочитате

Лина Ѓорческа ќе игра полуфинале на фјучeрсот во Рим

Новак Ѓоковиќ по 13. пат ќе игра во полуфиналето на Вимблдон

Одреден е судијата за финалето на ЕУРО 2024