Утрински Весник
Балкан

Коалицијата „Србија против насилство“ вечерва ќе одлучи дали ќе учествува на изборите закажани за 2 јуни

Belgrad Izvor Mia.jpg

Коалицијата „Србија против насилство“ вечерва ќе одлучи дали ќе учествува на изборите закажани за 2 јуни – изјави денеска лидерот на Еколошкото востание Александар Јовановиќ Чута.

Тој на прес-конференцијата во Собранието на Србија прецизираше дека средбата е закажана за 19 часот и нагласи дека одлуката за тоа, „што и да е“ мора да биде заедничка.

Додаде дека Еколошкото востание ќе се залага за заеднички излез на изборите и повика на единство меѓу сите политички актери.

„Само заедно можеме да постигнеме промени“, рече Јовановиќ, чие Еколошко востание е дел од коалицијата „Србија против насилството“.

Можете да прочитате

(Видео) Од невреме во Хрватска гром запали куќа, автомобили заглавени во вода

(Видео) Протести во Тирана со експлозии пред влезот на Градското собрание

Германскиот емисар за Западен Балкан, Сарацин во Приштина на средба со Османи