Утрински Весник
Свет

Уапсени над 100 студенти на Универзитетот во Њујорк кои протестираа за Палестина

4a9452fd A198 45ea 85c7 34745701963d.jpg

Повеќе од 100 пропалестински демонстранти беа уапсени вчера во кампусот на Универзитетот Колумбија, откако раководството на Универзитетот и дозволи на полицијата во Њујорк да ги отстрани шаторите што ги подигнаа студентите кои протестираа против акциите на Израел во Појасот Газа.

Претседателката на Универзитетот, Немат Минуш Шафик, која беше критикувана од републиканците еден ден претходно на сослушувањето на комисијата во Претставничкиот дом за антисемитизмот во кампусот, рече дека и дозволила на полицијата да отстрани десетици шатори што ги подигнале демонстрантите во средата наутро.

„Поради загриженост за безбедноста на кампусот Колумбија, го овластив полицискиот оддел во Њујорк да започне со отстранување на шаторите“, рече Шафик во изјавата.

Таа додаде дека демонстрантите ги прекршиле правилата на училиштето за одржување нелегални демонстрации и дека не сакатле да разговарате со администрацијата.

Градоначалникот на Њујорк Ерик Адамс изјави дека полицијата уапсила повеќе од 10о луѓе, без никакво насилство или повредени. Полицијата соопшти дека апсењата се поврзани со неовластено прекршување.

Колумбија објави дека почнала да ги суспендира студентите кои учествувале во подигањето шатори, што се смета за нелегален протест.

Протестот, кој потсетува на демонстрациите против Виетнамската војна во Колумбија пред повеќе од 50 години, е последен во серијата демонстрации на колеџските кампуси, мостови и аеродроми што избувнаа од почетокот на ескалацијата на израелско-палестинскиот конфликт на октомври. 7.

Покрај ширењето на протестите, групите за човекови права укажаа и на зголемување на предрасудите и омразата кон Евреите, Арапите и муслиманите во изминатите неколку месеци.

Конгресната комисија во средата ја обвини Шафик дека не ги заштитила еврејските студенти на кампусот, а на сослушувањето минатата година на сличен начин беа обвинети уште тројца други елитни универзитетски лидери, што го вознемири високообразовниот систем.

Шафик одговори дека универзитетот се соочува со „морална криза“ поради антисемитизмот на кампусот и дека Колумбија презела силна акција против осомничените сторители.

Демонстрантите во Колумбија бараа траен прекин на огнот во Газа, крај на американската воена помош за Израел и универзитетот да престане да прифаќа пари од компании кои профитираат од израелскиот напад.

Подигнувањето на шатори беше организирано од коалиција на групи предводени од студенти.

Околу 500 демонстранти маршираа низ универзитетот во Јужна Каролина во четвртокот, независно од демонстрациите во Њујорк, за поддршка на Асна Табасум, муслиманска студентка од оваа генерација, чиј говор беше откажан од универзитетот поради безбедносни причини.

Табасум и нејзините поддржувачи тврдат дека универзитетот сакал да ја замолчи поради нејзиното противење на нападот на Израел врз Газа.

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета