Утрински Весник
Свет

Најмалку 29 повредени кога траект од Капри удри во пристаништето во Неапол

Ovaa 1.jpg

Најмалку 29 лица се повредени денеска кога траект удри во пристаниште во Неапол на пат од италијанскиот остров Капри, каде што се состануваат дипломатите на Групата седум (Г7).

Здравствените власти соопштија дека повредените се примени во локалните болници, дека повеќето имаат полесни повреди, додека едно лице е во тешка состојба, пренесе Ројтерс.

Не е познато дали некој од повредените учествувал на состанокот на Г7.

Локалните медиуми јавија дека до несреќата дошло за време на приклучувањето на траектот, кое било отежнато од силниот ветер.

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета