Утрински Весник
Свет

Кличко: Русите би можеле повторно да го нападнат Киев, тоа ќе биде крвава одлука

20240401090552 Big 730x400 14.webp.webp
300x250 (7)

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави дека главниот град на Украина повторно би можел да стане цел на руските копнени сили.

– Киев беше и останува цел на (рускиот претседател Владимир) Путин, бидејќи главниот град е срцето на земјата. Но, сега сме многу подобро подготвени за тоа отколку пред две години. Ако Путин ја донесе таа одлука, тоа ќе биде крвава одлука, изјави Кличко за германски „Билд“.

300x250 (7)

Кличко интервјуто го даде пред уништената станбена зграда која пред неколку дена беше погодена од руски проектил. Притоа, тој го повика Западот да ја зајакне својата поддршка за Украина: „Итно ни треба повеќе противвоздушна одбрана, повеќе противвоздушни ракети“, потенцираше градоначалникот на Киев..

Тој одговори и на коментарите на некои западни политичари за преговорите или т.н „замрзнување на војната“, велејќи: „Тоа е погрешен став. Наместо тоа ни треба поголема поддршка. Нема да ѝ дадеме на Русија никаква територија. Нема компромис за тоа“, додаде Кличко.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен