Утрински Весник
Свет

Канада забележа најбрз раст на населението во последните 66 години

Kanada.webp.webp

Населението на Канада се зголеми минатата година за 3,2 отсто во споредба со 2022 година, што ја прави земјата најбрзиот раст на населението од 1957 година, според податоците на канадската статистика.

Според извештаите, населението на Канада се зголемило за 1,27 милиони луѓе минатата година и достигна рекордни 40,77 милиони, пренесуваат британските медиуми.

Зголемувањето на бројот на жители главно е предизвикано од привремената имиграција, што доведе до недостиг на станбен простор и зголемување на цените на куќите и становите.

Растот на населението, во исто време, го намали БДП по глава на жител во Канада во последниот квартал од минатата година.

Канада во голема мера се потпира на имиграцијата за да ја поттикне својата работна сила и економскиот раст, при што речиси една четвртина од нејзиното население во 2021 година не е родено во Канада.

Можете да прочитате

Њујорк тајмс: Нетанјаху го откажа одмаздничкиот напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Околу 20.000 свињи загинаа во пожар на фарма во Германија

Вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во вторник поради нападот на Иран врз Израел