Утрински Весник
Спорт

Канаѓанка скокна 222 метри

Канаѓанка скокна 222 метри

Канаѓанката, Александрија Лутит постави нов светски рекорд за жени на леталницата во Викерсунд, Норвешка.

dobivaj vesti na viber

Во третата тренинг серија Лутит скокна 222 метри и со тоа го подобри рекордот на Словенката Ема Клинец, која во првата серија имаше скок од 203 метри.

Словенката денеска стана првата ски-скокачка која ја прескокна магичната граница од 200 метри.

Норвежанката Марен Лундби (212,5 м) и Јапонката Јуки Ито (200) прелетаа над 200 метри во третата серија.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром