Утрински Весник
Магазин

Како да изгубите тежина со помош на лунарниот календар

377128 Punmesecshutterstock 1501921481 Ff.jpg

Во минатиот век се покажа дека не само поетите и љубовниците се под влијание на Месечината, туку и на геомагнетното поле на Земјата. Месечината контролира многу процеси, вклучувајќи го и влијанието врз нашата психофизичка состојба.

Сите извори на вода на Земјата се предмет на нејзината гравитациона сила. И нашето тело е 90% вода, така што можеме целосно да го почувствуваме влијанието на Месечината.

На ова се заснова диетата: со прилагодување на исхраната за време на одредени лунарни фази, можете да влијаете на количината на течност во телото и да ја намалите тежината.

Како да изгубите тежина користејќи го лунарниот календар и што треба да следите:

Млада месечина

Младата месечина е многу силна. Ова е време на интензивна детоксикација. Пијте повеќе вода, таа ќе ги исфрли токсините и отпадот. Најсреќните луѓе во овој период губат и до 3 килограми (!) дневно. Во овој период јадете супи од зеленчук и пијте свежо цедени сокови и зелен чај.

Прва четвртина

Во овој период се зголемува апетитот. Затоа јадете помалку, елиминирајте ги слатките што е можно повеќе. Тогаш килограмите изгубени за време на младата месечина нема да се вратат. Вечера најдоцна до 18:00 часот.

Полна месечина

Посните денови се корисни во овој период, забрзувајќи го метаболизмот. Јадете овошје и пијте билни чаеви.

Последна четвртина

Се намалува апетитот и желбата за слатки. Килограмите сами се топат. Важно е едноставно да одржувате одредено ниво на течност, односно да пиете осум чаши вода дневно. Фокусирајте се на диета со малку јаглехидрати: помалку леб, повеќе зеленчук и риба.

Можете да прочитате

„Фуриоза“ заработи само 32 милиони долари во првиот викенд

Две минути тишина повеќе го опушта телото отколку слушањето музика

Еве зошто не треба да чувате зачини во стаклени садови