Утрински Весник
Свет

Над од 400 луѓе се евакуирани поради поплави во Тексас

O 1922790 1024.jpg

Поплавите зафатија голем дел од Тексас денеска, од Хјустон до руралниот Источен Тексас, каде што спасувачите се движеа низ улиците и патиштата со чамци, шетајќи низ водата длабока до половината за да спасат луѓе и домашни животни кои не беа евакуирани навреме.

И вечерва се очекуваат обилни врнежи кои може да предизвикаат дополнителни поплави.

Официјалните лица издадоа упатства до жителите во ниските области да се евакуираат, предупредувајќи дека најлошото допрва доаѓа.

Во недела се очекуваат нови врнежи, а властите признаваат дека може да има многу проблеми доколку дождот повторно стане посилен.

Со недели поројните дождови во Тексас и државата Луизијана ги наполнија резервоарите и го поплавија тлото. Поплавите делумно ги покриле автомобилите и патиштата во текот на оваа недела во делови од југоисточен Тексас, северно од Хјустон, каде што водата стигнала дури и до покривите на некои домови.

Властите во Хјустон засега не пријавиле загинати или повредени.

Можете да прочитате

ConocoPhillips ја купи Marathon Oil за 22,5 милијарди долари

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Save the Children: 6,5 милиони авганистански деца годинава ќе се соочат со глад