Утрински Весник
Спорт

Кајри Ирвинг ја слави победата на Ѓоковиќ во Њујорк

Кајри Ирвинг ја слави победата на Ѓоковиќ во Њујорк

Кошаркарот на Далас Маверикс, Кајри Ирвинг, на Новак Ѓоковиќ му „честиташе“ за победата на Ју-ес опен. Ирвинг уште еднаш ја искористи можноста да го искаже својот став за пандемијата на коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

Иако беше суспендиран и не можеше да игра НБА натпревари бидејќи не сакаше да се вакцинира, Ирвинг не се откажа од идејата и противењето на вакцинацијата. Сега преку социјалните мрежи се радуваше преку примерот на Ѓоковиќ.

Српскиот ас го освои Ју-ес опен на кој лани не играше, бидејќи како невакциниран странски државјанин не доби виза за влез во САД.

„Невакцинираниот Новак Ѓоковиќ го освои Ју-ес опен. Тој победи и ние ќе победиме“, напиша Ирвинг на Инстаграм.

Во септември 2021 година, официјалните лица на НБА ги предупредија Бруклин Нетс, за кои играше Ирвинг во тоа време, дека на невакцинираните играчи може да им биде забрането да играат на домашен терен поради прописите за вакцинација во Њујорк.

Подоцна тоа се случи, Кајри Ирвинг не можеше да игра натпревари на домашен терен бидејќи не сакаше да го открие статусот на вакцинација, додека можеше да тренира со тимот во центарот на ХСС, кој се смета за приватна сопственост на Нетс.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања