Утрински Весник
Спорт

Кјелце убедливи против Веспрем за билет за Ф4

Кјелце убедливи против Веспрем за билет за Ф4

Кјелце ја продолжи одличната форма на домашен терен, победувајќи ги Веспрем со 31:27 (18:12) за да обезбедат нов пласман на Фајнал фор турнирот во ЕХФ Лигата на шампиони.

dobivaj vesti na viber

По 29:29 ремито во Унгарија, полскиот клуб започна фуриозно во првото полувреме и не дозволи Веспрем да се врати во игра до крајот на мечот. Веспрем е трет потврден учесник на Фајнал фор, по Магдебург и Пари Сен-Жермен, а Барселона речиси сигурно е последниот противник, бидејќи има огромна предност пред домашниот меч со ГОГ.

Алекс Душебаев повторно беше „мотор“ на полскиот клуб со 6 гола, колку што имаше и Шимон Сичко, додека седумте гола за Недим Ремили не беа доволни за Веспрем.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема