Утрински Весник
Свет

Израел ги извести ОН дека нема да дозволи премин на конвои со храна кон северот на Газа

1711305305 Gaza.webp.webp
Ss2

Шефот на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНРВА), Филипе Лазарини денеска изјави дека Израел ги известил ОН дека повеќе нема да дозволува преминување на конвои со храна во северниот дел на Газа.

Лазарини на социјалната мрежа Х напиша дека потегот на Израел „ја негира спасувачката помош за северна Газа“.

Ss1

„Ова е нечуено. Ова е намерна опструкција на помошта за спасување животи во екот на вештачкиот глад. Овие ограничувања мора да бидат укинати“, напиша тој.

Тој предупреди дека спречувањето на УНРВА да го исполни својот мандат ќе доведе до тоа луѓето во Газа да умрат од глад, дехидрација и недостиг на безбедно засолниште. 

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван