Утрински Весник
Свет

15- годишно момче спасило стотина луѓе од масакрот во Москва

1245.webp.webp
Ss2

Ислам Халилов (15) е прогласен за херој бидејќи спасил повеќе од 100 луѓе во нападот во Москва, а таму се нашол затоа што дошол да работи со скратено работно време во гардеробата.

Храброто момче останало смирено, и покрај тоа што пред негови очи се водела вистинска крвава битка, но тој смирено ги одведе преплашените луѓе кои бегаа од вооружените напаѓачи до излезот за итни случаи, спасувајќи десетици животи.

300x250 (7)

Тој јасно им стави до знаење на луѓето каде да одат за да стигнат до безбедно место.

„Најпрво слушнавме чудни звуци на првиот кат. Мислевме дека можеби дошла некоја бучна група“, објаснува Ислам.

Потоа видел дека луѓето почнале да бегаат од страв. Видел човек како го стрелаат пред него – и знаел дека мора да трча и да им помага на другите.

„Сфатив дека ако не реагирам, ќе го загубам животот и животот на многу луѓе. Искрено, беше многу страшно“, додаде тој.

Тој викал и им сигнализирал на исплашените и испаничени луѓе да го следат.

„Кога бев во толпа луѓе, одејќи до вратата да ја отворам, помислив дека терористите може да излезат од скалите или од ескалаторот и да фрлат граната или да отворат смртоносен оган. Фала му на Бога, ништо не се случи. Успеав да ја отворам вратата на време“, Ислам е благодарен што сите се живи и здрави.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен