Утрински Весник
Магазин

Италија не е татковина на пастата- шпагетите во Европа ги донел Марко Поло

Pasata.jpg

Кога ќе кажете паста или шпагети, првата помисла е на Италија. Идентитетот на таа земја е незамислив без варено тесто во кое се додаваат состојки како маслиново масло, домати и месо. Може да биде и сланина или морска храна. Буквално се што може да се најде во кујната.

Но, Италија не е татковина на тестенините. Вареното тесто, кое се сече на ленти, го донел во Европа Марко Поло, од Кина, во 13 век. Поради своето азиско потекло, може да се каже дека шпагетите и нудлите се далечни роднини.

Секој Италијанец јаде во просек по 23 килограми тестенини годишно. Но, дури и повеќето жители на Апенинскиот полуостров не знаат кога се создадени шпагети карбонара.

Она што е сигурно е дека нема траги од карбонара кај готвачите од 1930-тите. Ниту како термин ниту како рецепт. Во готвачите се појавува дури од педесеттите. Се верува дека е создаден во јули 1944 година.

Неговото потекло е поврзано со Рим и доаѓањето на американската војска, која имала изобилство храна. Пред сè, сланина и јајца, кои беа луксуз во Италија во воените години.

Во секој случај, се верува дека американските офицери на локалните готвачи им давале сланина и јајца, а тие ја мешале со шпагети. Така се родила карбонара. Исто така, се верува дека името доаѓа од италијанскиот збор за јаглен, кој се користел како гориво за огнот во печките.

Оригиналната карбонара е направена од сирење Пекорино Романо. Може да послужат и пармезан и некои други тврди сирења. Сланината мора да биде мрсна, по можност од образите на свинската глава. Јајцата се таму за да го надополнат вкусот и да го врзат сирењето да се стопи. Црниот пипер е задолжителна состојка.

Можете да прочитате

Позната српска водителка пронајдена мртва во стан во Белград

Овие три навидум здрави намирници предизвикуваат дебелеење

Напиток од лимон и маслиново масло за здрав црн дроб