Утрински Весник
Свет

Истрагата за судир на возови во Грција покажа дека шефот на станицата не бил обучен за својата работа

Истрагата за судир на возови во Грција покажа дека шефот на станицата не бил обучен за својата работа

Регулаторот на железницата на Грција има „силни докази“ дека шефот на станицата вклучен во железничка несреќа во која загинаа 57 лица, не добил „соодветна и сеопфатна“ обука за неговата должност, детализирајќи ја својата истрага за најсмртоносната железничка несреќа во земјата.

dobivaj vesti na viber

Полицијата приведе четворица работници, вклучително и дежурниот шеф на станицата, откако се обвинети за попречување на јавниот превоз што доведе до смрт на 57 лица во директен судир меѓу патнички и товарен воз во централна Грција на 28 февруари.

„Обуката беше недоволна, а и несоодветна“

Зборувајќи за програмата за обука што ја поминал дежурниот шеф со другите вработени, според регулаторот, не се најдени докази дека е обезбедена „соодветна и сеопфатна теоретска обука на работното место“ во согласност со барањата.

Грчката агенција за железничка инфраструктура ОСЕ, која ја надгледува програмата за обука, рече дека детално ќе одговори на приговорите на регулаторот, заедно со документацијата.

Можете да прочитате

Крузер со 3.000 луѓе во карантин кај Маурициуспоради сомневање за колера

Буркина Фасо: Најмалку 15 убиени во напад на исламистите врз католичка црква

Буданов: Навални почина од природна смрт, од откачен тромб