Утрински Весник
Свет

Истанбулската полиција уапси 17 лица осомничени за поврзаност со групата „Исламска држава“

20240326103105 Big 730x400 80.webp.webp
300x250 (7)

Полицијата во Истанбул денеска приведе 17 лица осомничени за поврзаност со џихадистичката група „Исламска држава“, јави турската државна телевизија ТРТ-Хабер.

Антитерористичката акција е преземена по наредба на главното обвинителство на Истанбул. Обвинителството издаде налози за апсење на вкупно 27 осомничени во врска со групата.

Ss1

Според разузнавачките податоци, осомничените дејствувале како поддршка на групата на територијата на Турција.

Досега се приведени 17 лица. Потрагата по уште десет осомничени продолжува.

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за минатонеделниот крвав бомбашки напад на концертната сала „Крокус“ во близина на Москва, во кој загинаа 137 луѓе.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен