Утрински Весник
Свет

Иран: Американските напади во Сирија и Ирак се „ризична стратешка грешка што ги зголемува тензиите во регионот“

Иранското Министерство за надворешни работи ги осуди синоќешните американски воздушни напади во Ирак и Сирија како „повреда на државниот суверенитет и територијален интегритет“ на двете земји.

Портпаролот на министерството Насер Канани, изјави дека нападите претставуваат „уште една ризична стратешка грешка на САД, чиј резултат само ќе ги зголеми тензиите и нестабилноста во регионот“.

Соединетите Американски Држави соопштија дека нивните воени авиони нападнале повеќе од 85 цели во Сирија и Ирак поврзани со иранскиот Корпус на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) и паравоените групи што ги поддржува како одговор на минатонеделниот напад со беспилотно летало врз база во Јордан, во кој загинаа тројца американски војници.

Можете да прочитате

Лула да Силва не го менува ставот дека Израел извршил геноцид во Појасот Газа

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

(Видео) Бајден ја прекрсти вдовицата на Навални наместо Јулија ја нарече Јоланда !