Утрински Весник
Спорт

Интер ги обвини Порто за „фијаското“ со навивачите

Интер ги обвини Порто за „фијаското“ со навивачите

Интер официјално објавија дека илјада нивни фанови не добиле дозвола да влезат на „Естадио до Драгао“ во Порто за вчерашниот реванш од осминафиналето на Лигата на шампионите, обвинувајќи ја „едностраната“ одлука на Порто која ги поставила нивните навивачи во опасна ситуација.

dobivaj vesti na viber

Иако со легални билети и со официјална помош од УЕФА, на тие навивачи не им било дозволено да влезат на стадионот поради тоа што немале билети за одредениот сектор за гостински навивачи. Наместо тоа, тие биле оставени во еден тунел во текот на првото полувреме, по што портите биле затворени.

„Интернационале искажува целосна солидарност со нашите фанови, кои дојдоа од цела Европа со легално купени билети за вчерашниот меч, но не им беше дозволен влез на ‘Естадио до Драгао’. По едностраната одлука на Порто, многу навивачи на Интер, вклучувајќи семејства со деца, беа сегрегирани во зона на стадионот каде што поминаа цел меч, оставајќи ги во потенцијално опасна ситуација. Побаравмe интервенција од УЕФА, и барање ова да не се повтори“, се вели во објавата на Интер.

Можете да прочитате

Македонските девојки на ЕП-2024 ќе играат во Унгарија

Карло Анчелоти откри кои играчи на Реал Мадрид одбиле да шутираат пенали

Кристијано Роналдо доби спор против Јувентус, еве колку пари треба да му плати славниот клуб