Утрински Весник
Македонија

Инцидентите влијаат на односите, но не и на работата на историската комисија, рече Ангел Димитров

Инцидентите влијаат на односите, но не и на работата на историската комисија, рече Ангел Димитров

Нападот врз клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид е чин на омраза, изјави копредседавачпот на мешовитата историска комисија Ангел Димитров утрово во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Одговарајќи на новинарски прашања пред состанокот, Димитров рече дека инцидентите влијаат на билатералните односи, но не и на работата на Исторската комисија, бидејќи тие се држат до својот пристап за решавање на проблемите.

За денешната и утрешната средба во Скопје, Димитров нема големи очекувања.

„Ќе разговараме за тоа што разговаравме и минатиот и предминатиот пат, а тоа значи дека досега немало напредок“, рече Димитров.

Заедничката македонско-бугарска Комисија за историски прашања во август усвои препораки за измени во учебниците по историја, како и препораки за заедничко чествување на Св. Кирил и Методиј, Св. Климент, Св. Наум и Цар Самоил.

Можете да прочитате

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Аеродром е првата општина што воведува текбол во основните училишта