Утрински Весник
Магазин

Имате неконтролиран апетит секоја вечер?! Еве како да се справите!

Img 0387.jpeg

За да изгубите некој килограм плус, треба да го намалите апетитот и да го промените начинот на исхрана. За жал, диетите за губење на тежината честопати доведуваат до зголемен апетит и тежок глад. Ова може да направи исклучително тешко да се изгуби тежината и да се задржи. Затоа ви прикажуваме 8 научни докази за намалување на апетитот.

Јадете доволно протеини
Додавањето повеќе протеини во вашата исхрана може да ги зголеми чувствата на полн стомак, да јадете на следниот оброк и да ви помогне да изгубите маснотии. Покрај тоа, високиот внес на протеини може да помогне да се спречи губењето на мускулите кога се намалуваат дневните калории за губење на тежината.

Пијте кафе
Кафето има многу придобивки за здравјето и за спортските перформанси – а исто така може да помогне во намалување на апетитот. Истражувањата покажуваат дека кафето го зголемува ослободувањето на пептидот YY (PYY). Овој хормон се произведува во стомакот како одговор на јадење и промовира чувство на полн стомак.

Пијте повеќе вода
Водата за пиење може да помогне да го намали гладот што го чувствувате пред оброците. Исто така, може да ги зголеми чувствата на полнота по оброк и да промовира губење на тежината.

Всушност, студиите покажуваат дека луѓето кои пијат две чаши вода веднаш пред јадење јадат 22% помалку од оние кои не пијат вода. Научниците веруваат дека околу 500 мл вода е доволна за да се чувствува полн стомак и тоа да се испрати до мозокот и да се намали чувството на глад.

Уживајте во темно чоколадо
Се смета дека горчината на темно чоколадо помага да се намали апетитот и да се намалат желбите за слатки. Истражувачите исто така веруваат дека стеаринската киселина во темното чоколадо може да помогне при бавно варење, што дополнително ги зголемува чувствата на полнота. Интересно, едноставниот чин на мирис на темно чоколадо може да го произведе истиот ефект. Една студија забележа дека едноставно мирисањето на 85% темно чоколадо ги намалува апетитот.

Јадете ѓумбир
Ѓумбирот е поврзан со многу здравствени придобивки. Тука спаѓаат намалувања на гадење, болка во мускулите, воспаление и шеќер во крвта. Интересно, неодамнешното истражување додава уште една корист за листата: намалување на чувството на глад.

Јадете помали оброци
Намалувањето на големината на вашата вечера може да ви помогне да го намалите оброкот. Ова најверојатно ќе ви помогне да консумирате помалку храна без да се чувствувате лишени од тоа задоволство. Интересно, овој ефект може да ги измами дури и најзначајните јадења.

На пример, една студија забележала дека дури и експерти за исхрана несвесно служеле 31% повеќе сладолед кога им биле дадени поголеми чинии. Друга студија објави дека учесниците кои јадеа од големи чинии, внесувале 142 калории повеќе од оние што јаделе од помали чинии.

Вежбајте редовно
Се смета дека вежбањето го намалува активирањето на региони на мозокот поврзани со желбите на храна, што може да резултира со помала мотивација за јадење.

Исто така, може да го намали нивото на хормон на глад, истовремено зголемувајќи ги чувствата на полнота.

Спијте доволно
Добивањето на доволно квалитет на спиење исто така може да помогне да се намали гладот и да се заштити од зголемување на телесната тежина. Истражувањата покажуваат дека со малку саати на спиење може да се зголеми гладот и апетитот до 24% и да се намалат нивоата на некои хормони. Истражувањата, исто така, покажуваат дека поединците кои спијат помалку од седум часа на ноќ го оценуваат нивото на полнота по појадокот 26% пониско.

Можете да прочитате

Ајкули на брегот на Бразил позитивни на кокаин

Подгответе се – Доаѓа ретрограден Меркур во периодот од 5 до 28 август

Македонија ја доби новата музичка ѕвезда: Талентираниот тинејџер Наум Бумбарески е победник во “Пат до Ѕвездите”