Утрински Весник
Спорт

Ибрахимовиќ се враќа во шведската репрезентација на 41 година!

Ибрахимовиќ се враќа во шведската репрезентација на 41 година!

Шведскиот селектор Јане Андерсон потврди дека Златан Ибрахимовиќ ќе го има камбекот во националниот дрес на 41 година, велејќи дека „се чувствува подготвен и е во пристојна форма“.

dobivaj vesti na viber

41-годишниот Ибрахимовиќ неодамна се врати на терените со Милан по операцијата на коленото на крајот на минатата сезона, кога помогна „росонерите“ да ја освојат првата титула по 11 години. Тој ќе биде дел од шведската репрезентација на квалификациските мечеви за ЕП против Белгиј и Азербејџан.

„Златан имаше малку повеќе настапи за Милан и се чувствува добро и е во пристојна форма, и покрај долгата пауза. Тој може да додаде нешто во тимот. Прво на теренот, но и надвор од него“, вели Андерсон.

Можете да прочитате

Катарците и Ретлкиф со „подобрени“ понуди за Јунајтед, акциите на берзата скокнаа!

Швјонтек се повлече од Мајами, се повредила кашлајќи

„Хитлерсон“ и неговите другари добија доживотна суспензија