Утрински Весник
Свет

И шпанските студенти подготвуваат протести против Израел

Download 1 2.jpg

Студенти ширум Шпанија во наредните денови би можеле да започнат протести против „геноцидот што Израел го спроведува во Палестина“ по примерот на универзитетите во САД, Холандија и Белгија, изјавија нивните претставници за шпанските медиуми.

На Филозофскиот факултет во Валенсија, приморски град на југозападот на земјата, студентите веќе една недела спијат во шатори и секојдневно протестираат.

„Бараме од нашиот универзитет да ги прекине сите врски со институциите и компаниите кои соработуваат со Израел“, изјави 20-годишната Естер Монге, студентка по политички науки и социологија за весникот „Ел Паис“.

Во моментов бројни универзитети одржуваат состаноци на кои студентите и професорите гласаат за блокадите на факултетите.

„Студентскиот совет ќе одлучи за активностите во наредните денови“, рече Марија Хозе Лера, координаторка на Палестиниум, група на солидарност со палестинските аспирации.

Лера, која има докторат по психологија на Универзитетот во Севиља, вели дека моментално се одржуваат состаноци на универзитетите во Мадрид, Сарагоса, Барселона, Жирона, Гранада и други градови.

Во понеделникот стотици студенти се собраа пред Универзитетот во Барселона, каде ги развирија своите транспаренти.

„Сакаме нашите факултети да ги прекинат сите односи со Израел и компаниите кои работат таму“, рече 24-годишниот Пабло Кастиља, студент на постдипломски студии по јавна политика.

Во Мадрид се уште нема кампување за протести, но има протести. На автономниот универзитет во Мадрид, планираното предавање за НАТО беше откажано под притисок на пропалестинските демонстранти.

Друг јавен универзитет, Universidad Complutense de Madrid, објави декларација со наслов „Со Палестина, против геноцидот во Газа“.

„По влошувањето на насилството врз палестинскиот народ, ги повикуваме професорите, истражувачите и вработените во администрацијата да се спротивстават на колективното казнување на Палестинците што го спроведува Израел“, се вели во декларацијата усвоена од администрацијата на Факултетот за политички науки и социологија.

Сведоци сме на геноцидот врз палестинскиот народ, што е продолжение на децениското систематско насилство врз палестинскиот народ и неговата присилна емиграција“, се вели во декларацијата објавена на веб-страницата на факултетот.

Шпанските универзитети имаат автономија, а полицијата не влегува во универзитетите по завршувањето на диктатурата на генералот Франциско Франко. Од 1975 година, неофицијално е забрането да се задушуваат какви било студентски протести.

Околу 50 еврејски здруженија кои работат „против антисемитизмот во Шпанија“ испратија писмо до ректорите на универзитетите во кое бараат да се спречат сите видови на однесување што поттикнуваат „антисемитизам“ и „негирање на холокаустот“.

Можете да прочитате

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Save the Children: 6,5 милиони авганистански деца годинава ќе се соочат со глад

Макрон: На Украина да и се дозволи да користи западно оружје за да гаѓа цели во Русија