Утрински Весник
Спорт

Хулкенберг се сели во Заубер

25 Extraordinary Facts About Nico Hulkenberg 1696434292.jpg

Нико Хулкенберг по крајот на сезоната ќе го напушти американскиот Хаас и од 2025 година ќе вози за тимот на Кик Заубер.

Германскиот возач обезбеди повеќегодишен договор на 36-годишна возраст, откако се врати во најбрзиот вагон во 2023 година по три години без постојано место во Ф1.

Да потсетиме, Хулкенберг од 2020 до 2023 година беше резервен возач во Рејсинг Поинт, а потоа и во Астон Мартин. На некои трки наизменично се менуваше Серхио Перез, Ленс Строл и Себастијан Фетел.

-Воодушевен сум што ќе возам за Кик Заубер од 2025 година и ќе го претставувам германскиот производител на патот кон Ф1 во иднина – објави Хулкенберг на социјалните мрежи.

Можете да прочитате

Надал го пропушта Вимблдон поради ОИ: Шпанецот не сака да ризикува со повреда пред Париз

Бостон на чекор од триумф во НБА финалето

ФФМ: Македонец ќе биде делегат на финалето на ЕВРО2024