Утрински Весник
Македонија

Хеликоптерот на МВР исфрли 48 тони вода врз пожарот на планината Серта

Pozar Serta.jpg

Од раните утрински часови хеликоптерот „бел-412“ од Одделот за воздухопловни единици на МВР продолжи да дејствува врз пожарот што избувна вчера во реонот на планината Серта.

Хеликоптерот во 32 налета исфрли 48 тони вода врз пожарот. Се дејствуваше на краците од пожарот, кои преставуваа опасност да се упатат кон селата Брусник, Калањево и Липа.

„Доколку има потреба, хеликоптерот ќе продолжи да дејствува“, велат од МВР.

Можете да прочитате

Еве со колку воздухоплови се гасат пожарите низ Македонија

Средба Коцевски – Јан Коп

Попладнево земјотрес во Скопје – 24info.mk