Утрински Весник
Свет

Хакиран Европол, напаѓачот објави дека продава доверливи податоци

740b34a8 Db92 4d53 B159 79c6497c4ff9.jpg

Европол потврди дека е хакиран и го истражува инцидентот откако група хакери се заканија дека  украле вредни доверливи податоци од истрагите и сега ги продадат.

Хакирана е таканаречената Платформата за експерти на Европол (ЕПЕ) што ја користат експертите за спроведување на законот за „споделување информации, знаење, најдобри практики и податоци за криминалот“.

„Европол е свесен за инцидентот и ја проценува ситуацијата. Првичните дејствија се веќе преземени. Инцидентот се однесува на затворената група корисници на Платформата за експерти на Европол (ЕПЕ)“, изјавија од Европол за BleepingComputer, порталот кој прв ја објави оваа вест.

Европол додава дека ЕПЕ не обработува никакви оперативни информации, дека не влијае на основните системи на Европол и затоа ниту еден податок не е загрозен.

Податоците од Европол, агенцијата за спроведување на законот на Европската унија, беа објавени минатата година во септември. За ова тогаш пишуваше Политико, наведувајќи дека исчезнале досиејата на неколку членови на персоналот на Европол.

Веб-страницата на ЕПЕ се уште не е достапна, а има само порака дека „одржувањето е во тек“.

Наводниот напаѓач е ИнтелБрокер, хакерска група која тврди дека украла високо доверливи податоци од Европол. Тие, исто така, тврдат дека добиле пристап до EC3 SPACE (Безбедносна платформа за акредитирани експерти за компјутерски криминал), една од заедниците на порталот EПE што содржи стотици материјали поврзани со сајбер криминал и ја користат повеќе од 6.000 сертифицирани експерти за компјутерски криминал од целиот свет.

ИнтелБрокер тврди дека успеал да ја компромитира платформата СИРИУС, која ја користат судските и органите за спроведување на законот од 47 земји, вклучително и земјите-членки на ЕУ, Велика Британија и земји кои имаат договор за соработка со Европравда и Канцеларијата на Европското јавно обвинителство (ЕППО).

„Цена: Испратете понуди. Само XMR. Испратете ми порака на форумот. Потребен е доказ за средствата. Продажба само на реномирани членови“, гласеше објавата на ИнтелБрокер на хакерски форум.

Можете да прочитате

ОН: Над 670 луѓе загинаа во лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

(ВИДЕО) Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тел Авив: Толпата побара оставка од Нетанјаху

Во лавини во Швајцарија за време на зимската сезона загинаа 23 лица