Утрински Весник
Македонија

Граѓаните се надежни, но не веруваат дека ќе врати старото име на државата – Какви се очекувањата од новата Влада (АНКЕТА)

Nova Vlada Zakletva 8.jpg

По осум години во опозиција, ВМРО-ДПМНЕ се врати на власт. Пред неполн месец тие и официјално ја формираа новата Влада, па веќе започнаа со носење на нови одлуки.

Неколку од предизборните ветувања беа ветување за подобар стандард на граѓаните, повисоки плати и пензии, подобрување на правосудниот систем, како и ветувањето за враќање на старото име на државава.

24инфо и овој пат реши да направи анкета, па ги праша директно граѓаните дали веруваат во исполнување на овие ветувања и какви се нивните очекувања од новата Влада.

Од она што можевме да видиме поголемиот дел од нив се надежни. Се надеваат на подобро, се надеваат дека ќе го исполнат ветеното и ќе ги зголемат платите и пензиите, додека пак некои се надеваат дека работите барем нема да бидат полоши.

Има и такви кои не очекуваат ништо добро, па велат со новата Влада одиме назад, а во ЕУ не се влегува од назад, туку од напред.

Кога е во прашање името пак, сите се сложни, назад нема. Повеќето граѓани кои ги анкетиравме иако сакаат, не веруваат дека би можело да се врати старото име на државава, а како причината за неможноста тие го гледаат огромниот притисок од надвор.

Целата анкета погледнете ја во продолжение:

Можете да прочитате

На Клиника за онкологија во Скопје ќе се работи во две смени

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за криумчарење на разна стока

Расчистени шест тешки кражби во радовишко, сторителот приведен, следува кривична пријава