Утрински Весник
Спорт

Голема чистка во Баерн. Отпишани седум ѕвезди вредни 340 милиони евра

Ss 20240203 111801269 2479918680.jpg

Сезоната за Баерн заврши со дебакл. По 11 последователни титули, во Бундеслигата заврши на само третото место, а од купот беше исфрлен од второлигаш. Тој беше единствениот кој не се посрамоти во Лигата на шампионите со тесно испаѓање во полуфиналето против Реал, но тоа никого не утеши во Минхен.

Тренерот Томас Тухел заминува, а според најтиражниот германски весник „Билд“  ќе го следат дури седум ѕвезди.

„Раководството на Баерн ќе започне сеопфатно реновирање и чистење на тимот веднаш штом новиот тренер ќе го преземе. На Баерн му треба голема чистка за да ги пресели десетиците милиони потребни за засилувања“, пишува „Билд“ и ги наведува седумте отпуштени, чии вредност Transfermarkt ја проценува на 340 милиони евра.

„Серж Гнабри (28 години) има договор до 2026 година, но тој е главен кандидат за продажба. Бидејќи премногу често се повредува, а и сега поради скинати мускули, не оди на Еуро. Понатаму, тој игра премногу ретко на врвно ниво Но, Баерн ќе има голем проблем да се ослободи од него бидејќи Гнабри има плата од дури 20 милиони евра.

Кингсли Коман (27) е во многу слична ситуација како Гнабри. Пречесто се повредува и покажува премалку конзистентност. Тој има договор до 2027 година и е проценет на 65 милиони евра. Доколку Баерн успее да го продаде, би добил цело богатство.

Џошуа Кимич (29) е еден од најтешките ликови во соблекувалната. Прашање е што планира новиот тренер со него. Да се ​​биде десен бек или лидер во средината? Зависи и од тоа што сака Кимич во иднина. Тој има договор до летото следната година и Баерн веднаш би го продал за да заработи нешто од него.

Леон Горецка (29) е лидер и е посветен на клубот. Но, Баерн сака свеж воздух во средниот ред во форма на Френки де Јонг.

Дајот Упамекано (25) по серијата лоши игри сезонава заврши на клупата. Баерн е блиску до Тах од Леверкузен, па би можел да го плати со продажба на Упамекано.

Алфонсо Дејвис (23) флертува со Реал, но неговите игри се сé полоши. Баерн сака да му го продолжи договорот кој завршува во 2025 година, но Дејвис бара премногу пари. Затоа е многу веројатна разделба ова лето, но прашањето е дали Реал сè уште го сака?

Нусаир Мазрауи (26) беше толку често повреден што Баерн во зима го доведе Саша Бои (23) како скапа алтернатива. Се очекува да се врати и Јосип Станишиќ од позајмицата во Леверкузен, па Мазрауи е блиску до заминување“.

Можете да прочитате

Сопственикот на Рома го купува Евертон за 475 милиони евра

ЕВРО 2024: Премиерниот натпревар го следеле 22 милиони телевизиски гледачи во Германија

ИОК: На Игрите во Париз 14 руски и 11 белоруски спортисти