Утрински Весник
Бизнис

Годишен раст од 1,7 oтсто на вкупните депозити и од 9,7 отсто на вкупната кредитна поддршка

На годишна основа вкупните депозити бележат раст од 1,7 отсто, кој во целост произлегува од повисоките депозити на секторот домаќинства.

dobivaj vesti na viber

На годишна основа вкупните кредити се зголемени 9,7 проценти поради повисокото кредитирање кај двата сектора, кое е поизразено кај корпоративниот сектор, соопшти Народната банка.

Најновото соопштение за монетарните движења е достапно на следната врска.

Можете да прочитате

Нагло падна притисокот во „Северен тек 2“: откриено опасно истекување

Битиќи на Бизнис форумот во Хрватска: Пред нас се отвораат можности кои како регион треба да ги искористиме

БЕГ тврдат дека немаат обврска да ги грејат скопјани, Влада смирува дека парно ќе има