Утрински Весник
Свет

Шолц се сретна со Нетанјаху, повика на компромис за израелските судски реформи

Шолц се сретна со Нетанјаху, повика на компромис за израелските судски реформи

Германскиот канцелар Олаф Шолц повторно вчера, на средбата со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на маргините на Генералното собрание на ОН, ги поддржа напорите за изнаоѓање компромис за контроверзните судски реформи во Израел.

dobivaj vesti na viber

Шолц ја истакна важноста на најшироката можна социјална поддршка за ваквите фундаментални реформи и ја истакна посветеноста на израелскиот претседател Исак Херцог на ова прашање, изјави вчера портпаролот на германската влада Штефен Хебестрајт по 50 минути разговори.

Херцог бара компромис во спорот што го дели израелското општество со месеци и редовно води до масовни протести. Засега не е познато дали Шолц разговарал со Нетанјаху за израелските критики на германскиот амбасадор во Израел, Штефен Зајберт, бидејќи присуствувал на сослушување поврзано со реформите во правосудството.

Во понеделникот Шолц го поддржа Зајберт во Њујорк.

„Германскиот амбасадор е многу посветен човек со многу јасни принципи. И верувам дека сите го знаат тоа и во Израел“, рече тој како одговор на новинарско прашање.

Десничарската влада на Израел формално протестираше поради присуството на Зајберт на сослушувањето на Врховниот суд за контроверзниот закон. Израел смета дека ова е мешање во внатрешните политички работи, објавија локалните медиуми.

Можете да прочитате

САД и В.Британија воведоа санкции кон Иран

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција

Почина патник (33) на летот на Рајанер над Италија, во авионот била и неговата бремена сопруга