Утрински Весник
Свет

Германија: Полска може да испрати тенкови „Леопард“ во Украина без одобрение

Германија: Полска може да испрати тенкови „Леопард“ во Украина без одобрение

Полска може да испрати тенкови „Леопард“ без одобрение, изјави портпаролот на германската влада. Додаваат дека немаат информации за официјалното барање.

dobivaj vesti na viber

Германија има извозна дозвола за главниот борбен тенк „Леопард“, па затоа мора официјално да овласти други земји да го испратат во странство.

Коментарите на портпаролот следуваа откога полскиот премиер рече дека неговата земја може да ги испрати своите тенкови, без разлика дали ќе добие германска дозвола или не.

Можете да прочитате

Буркина Фасо: Најмалку 15 убиени во напад на исламистите врз католичка црква

Буданов: Навални почина од природна смрт, од откачен тромб

Лавина проголта скијачи во Франција, четворица загинати и двајца исчезнати