Утрински Весник
Свет

Германија и Јапонија ќе соработуваат во одбраната; Шолц: Сакаме да ја намалиме зависноста од Кина

Германија и Јапонија ќе соработуваат во одбраната; Шолц: Сакаме да ја намалиме зависноста од Кина
300x250 (7)

Германија и Јапонија планираат поблиска соработка во одбраната и снабдувањето со клучни суровини, договорија денеска во Токио лидерите на двете земји.

dobivaj vesti na viber

Следната година, германските вооружени сили повторно ќе испратат брод во Тихиот Океан за да се закотви во Јапонија, рече германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја нарече мисијата „посвета на слободата на навигација“.

Ss1

Шолц се сретна со јапонскиот премиер Фумио Кишида во Токио, а нивните разговори се фокусираа на меѓународната соработка додека Берлин се обидува да ја намали својата економска зависност од кинеските суровини во услови на тензии околу глобалните синџири на снабдување.

Двете земји сакаат да се решат и да го ограничат ризикот од прекумерна зависност, се вели во соопштението.

Владините институции на Јапонија и Германија ќе ја прошират соработката, а предвидена е и натамошна владина поддршка за екстракција, преработка и рециклирање.

Берлин се обидува да ги диверзифицира добавувачите и да научи од својата поранешна зависност од Москва за снабдување со гас, која беше набрзина прекината откако Кремљ започна инвазија на Украина.

Ss1

Можете да прочитате

Лавров: Западот се приближува до работ на директен воен конфликт меѓу нуклеарните сили

Хамас повика на ескалација на сите фронтови

Шпанија формира фонд за жртви на сексуална злоупотреба од свештеници