Утрински Весник
Македонија

Герасимовски: Сопствениците ја рушат доградбата на улицата Македонија, нема да толерираме дивоградби

Герасимовски: Сопствениците ја рушат доградбата на улицата Македонија, нема да толерираме дивоградби

Сопственикот на бутикот „Шејн“ денес почна со отстранување на доградбата на улицата Македонија.

dobivaj vesti na viber

„По реакциите во јавноста, градежен инспектор од Секторот за инспекциски работи на Општина Центар изврши надзор на бутикот и му издаде решение за отстранување на доградбата бидејќи за неа не поседува важечко одобрение“, изјави градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски.

По издаденото решение, сопственикот на бутикот од Општината побара дополнителен рок за да ги организира градежните активности, што и го доби и денес, самиот ги отстранува нелегалните елементи.

Општина Центар повторно апелира до сите инвеститори и сопственици на нелегални објекти и доградби да постапуваат по издадените решенија за самостојно отстранување на објектите. Во спротивно, Општината присилно ќе ги отстрани, со што трошоците за отстранувањето ќе паднат на товар на инвеститорите, односно сопствениците на нелегално поставените објекти.

Можете да прочитате

Амбасадорите на Франција и Австрија на средба со претставници од Советот на амбасадори

Напад со остар предмет во автобус во Скопје

На 6ти февруари ќе започнат преговорите за инфраструктурниот Коридор 8