Утрински Весник
Бизнис

Г7: До 2050 година да се постигне нулта емисија на штетни гасови во патниот сообраќај

Г7: До 2050 година да се постигне нулта емисија на штетни гасови во патниот сообраќај

На денешниот самит на Г7 во Хирошима, лидерите на седумте најразвиени земји ја потврдија својата посветеност за висока декарбонизација на патниот сектор до 2030 година со цел да се постигнат нулта емисија на штетни гасови во патниот сообраќај до 2050 година.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението на Г7 се нагласува дека до 2035 година и понатаму, неопходно е да се преземат различни активности, вклучително и усвојување и имплементација на политика насочена кон зголемување на продажбата до 100 отсто, или нешто помалку, возила со нулта емисија на штетни гасови.

Оваа политика вклучува активности за постигнување на целта 100 отсто од новите патнички автомобили до 2035 година да бидат електрични возила со развиена инфраструктура, како и воведување неутрални горива, вклучувајќи одржливи био и синтетички горива, се вели во соопштението.

Можете да прочитате

Бектеши: Објавени јавни повици за субвенции за микро, мали и средни компании за занаетчии и за дигитализација за женско претприемништво

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита