Утрински Весник
Спорт

Франција, сепак, пресилна за Словенците, Црна Гора подобра од Чиле

Франција, сепак, пресилна за Словенците, Црна Гора подобра од Чиле

Франција, очекувано, го обезбеди првото место во групата Б на Светското првенство во Полска и Шведска, откако ги „стопираше“ Словенците со 35:31, не дозволувајќи тие да направат уште една сензација по високиот триумф над Полска.

dobivaj vesti na viber

„Триколорите“ започнаа подобро и водеа во текот на целиот меч, иако Словенија остана блиску барем до полувремето (20:18). Во второто полувреме, Франција стигна до максимални седум гола разлика, за на крајот да го запише и третиот триумф во три меча на Мундијалот. Кентин Мае и Недил Ремили ги предводеа Французите со по 7 гола, додека Алекс Влах со осум гола блесна за Словенците.

Црна Гора, пак, го визираше патот во втората рунда со втора победа, откако малку потешко од очекувањата со 35:33 беа подобри од Чиле. Во групата А, Шпанија речиси сигурно е прва бидејќи вечерва игра со аутсајдерот Иран.

СП ПОЛСКА/ШВЕДСКА
ГРУПА А
Црна Гора – Чиле 32:29 (20:18)
Иран – Шпанија 20.30 ч.
ГРУПА Б
Словенија – Франција 31:35 (14:16)
Полска – Саудиска Арабија 20.30 ч.
ГРУПА Ц
Бразил – Кабо Верде 30:28 (17:15)
Уругвај – Шведска 20.30 ч.
ГРУПА Д
Јужна Кореја – Исланд 25:38 (13:19)
Португалија – Унгарија 20.30 ч.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија