Утрински Весник
Спорт

Партизан како „воз“ преку МЗТ – пораз со 53 поени разлика!

Партизан како „воз“ преку МЗТ – пораз со 53 поени разлика!

МЗТ Скопје Аеродром доживеа вистински колапс на гостувањето кај Партизан во 15. коло во АБА-лигата губејќи со над 50 поени разлика (120:67) за 13-ти пораз во 15 меча и вистинска демонстрација на разликата во квалитетите на двата клуба.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Жељко Обрадовиќ започна фуриозно, добивајќи ја првата четвртина со 14 поени разлика (29:15), по што Партизан не сопре до крајот, доминирајќи со над 70 отсто прецизност од поле, со леснотија полнејќи го кошот на македонскиот клуб. На полувремето разликата беше 20 поени (54:34), а во второто полувреме разликата само растеше.

Ален Смаилагиќ заврши со 24 поени за Партизан, Алекса Аврамовиќ додаде 16 поени, додека кај МЗТ, Мајкл Кефи и Дамјан Стојановски има по 14 поени.

МЗТ останува на дното на АБА-лигата со 2-13 скор, додека Партизан имаат 13-2 скор и се израмнети со Црвена звезда на врвот на табелата.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2451-44539”));

Standings provided by Sofascore

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија