Утрински Весник
Свет

(Фото+видео) Страшни поплави во Турција, Грција и во Бугарија, расте бројот на мртви, повеќе лица исчезнати – на места брановите биле високи два метра

(Фото+видео) Страшни поплави во Турција, Грција и во Бугарија, расте бројот на мртви, повеќе лица исчезнати – на места брановите биле високи два метра

Грција, Турција и Бугарија се погодени од силно невреме и поплави во кои загинаа најмалку седум лица, вклучително и двајца туристи во камп во северозападна Турција.

dobivaj vesti na viber

Али Јерликаја, турскиот министер за внатрешни работи, изјави дека уште четири лица се исчезнати во камп во провинцијата Киркларели, во близина на границата со Бугарија, по поројните поплави. Според него, во кампот во моментот на поплавата имало 12 лица.

Еден главен пат исто така е оштетен и затворен поради дождот, пренесува телевизијата „Хабертурк“.

Грчката полиција во вторникот нареди возила да излезат од улиците на централниот град Волос, блискиот планински регион Пелион, како и на туристичкиот остров Скијатос, бидејќи силната бура Даниел ја погоди областа претворајќи ги улиците во поплавени порои.


Рекордните дождови предизвикаа најмалку двајца да загинат, а три лица се водат како исчезнати.

Властите испратија предупредувања на мобилните телефони во неколку други области во централна Грција предупредувајќи ги луѓето да останат во своите домови.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис истакна дека поради климатските промени, се случуваат шумските пожари и бурите.

Николај Денков, бугарскиот премиер, изјави дека две лица загинаа, а три се водат како исчезнати откога невремето предизвика поплави на јужниот брег на Црното Море.

Две лица загинаа во поплавите во општина Царево, а три лица се водат како исчезнати и по нив трага итната помош, соопшти бугарското МВР.

Ова го потврди градоначалникот на бугарскиот град Георги Лапчев.

„Вакви врнежи во Царево немало. Веќе е направена голема штета. Едно село е целосно поплавено. Реката Велека се влева во селото Кости и има делумна евакуација“, рече Лапчев, пренесува „Нова ТВ“.

Според него, повеќе од 100 луѓе се евакуирани.

Силниот ветер предизвика бранови од два метра на плажите во туристичките места. На снимките објавени на социјалните мрежи се гледаат автомобили и кампери, кои морето ги однесува во одморалиштето Царево.

Надлежните прогласија вонредна состојба во Царево и ги повикаа луѓето да одат на повисоките катови бидејќи приземјата на некои хотели беа поплавени.

Можете да прочитате

Мелони: Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Рама по реакциите за испраќање на КФОР на северот на Косово: „Болно е политичари од лажни профили да манипулираат“

НАТО испраќа нови сили во Косово