Утрински Весник
Магазин

(Фото) Мајкл Џордан купи автомобил од 3 милиони долари, може да вози до 482 километри на час

(Фото) Мајкл Џордан купи автомобил од 3 милиони долари, може да вози до 482 километри на час

Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Мајкл Џордан, купи нов луксузен суперавтомобил Hennessy Venom F5.

dobivaj vesti na viber

Според луѓе од споменатата фабрика, моделот кој вреди околу три милиони долари бил специјално направен за посебниот клиент.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hennessey Performance (@hennesseyperformance)

Автомобилот има 1.817 коњски сили и достигнува брзина до 482 километри на час.

Американскиот инвеститор Џо Помплијано пишува дека Џордан ја примил испораката во неговиот автомобил во Флорида.

Возилото ќе се приклучи на колекцијата на луксузните модели што Џордан веќе ги поседува – Bugatti Veyron, Bentley Continental, неколку модели на Ferrari, купе Mercedes S600 од деведесеттите, но и Mercedes SLR McLaren.

Можете да прочитате

По 27 години во Лас Вегас уапсен маж за убиството на раперот Тупак

Ед Ширан ќе објавува албум за секое годишно време

(Видео) Мик Џегер: Каталогот на бендот нема да им го оставам на децата, што ќе им се 500 милиони долари