Утрински Весник
Бизнис

ФЕЦ Новаци е далеку од најголема фотоволтаична електрана во регионот, вели ВМРО-ДПМНЕ

ФЕЦ Новаци е далеку од најголема фотоволтаична електрана во регионот, вели ВМРО-ДПМНЕ

ФЕЦ Новаци е далеку од најголема фотоволтаична електрана во регионот, вели опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Ако свесно не лажат СДС и Бектеши, тогаш воопшто поим немаат дека во регионот веќе има далеку поголеми фотоволтаични централи, како 204 МВ електрана во Грција и 123 МВ електрана во Бугарија. Нејасно е зошто СДС и Бектеши се обидувааѕ да манипулираат со работи кои се лесно проверливи. Со СДС и Бектеши, Македонија плаќа најскапа струја до сега, а тоа е зошто владата не влезе во реализација на ниту еден значаен капитален проект кој ќе обезбеди поефтина базна енергија, и ќе влијае на пад на цените. СДС и Бектеши се национална катастрофа за енергетиката. Потребни се промени“, пишува партијата.

Можете да прочитате

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

Битиќи – Дуџак: Она што нема да го направиме денес, ќе не чини многу поскапо утре

Шкријељ: Го штитиме стандардот на граѓаните