Утрински Весник
Свет

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Италијанската крајбрежна стража спаси 177 лица, вклучително и 27 членови на екипажот, од траект што се запали на пат од италијанскиот остров Лампедуза кон сицилијанскиот град Порто Емпедоклес, соопштија денеска властите.

dobivaj vesti na viber

Меѓу патниците на траектот имало и 83 мигранти кои биле префрлени од Лампедуза, се наведува во соопштението на крајбрежната стража.

За време на спасувањето, крајбрежната стража употреби водени топови за да ги разлади деловите на траектот погодени од пожарот, кој избувна во машинската соба во петокот доцна навечер, се вели во соопштението.

Можете да прочитате

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина

Ужас во Србија: маж ја прободел сопругата со нож во вратот, починала на лице место