Утрински Весник
Спорт

Фарски Острови со 15 играчи од домашниот шампионат против Македонија

Фарски Острови со 15 играчи од домашниот шампионат против Македонија

Фудбалската репрезентација на Фарски Острови ќе гостува во Скопје во пријателски натпревар на 27 март, а селекторот Хенан Ериксон го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета за тој дуел.

dobivaj vesti na viber

На списокот има петнаесет играчи од домашното првенство, од кои пет се од Клаксвик и четири од Торшавн.

Ериксон ги повика следните фудбалери за мечот со Македонија:

Теитур Гестсон (ХБ Торшавн), Матиас Ламхауге (Б36 Торшавн), Бардур Рејнатрод (Викингур), Гили Соренсен (Одд, Норвешка), Ханус Соренсен (ХБ Торшавн), Вилјормур Давидсен (ХБ Торшавн), Даниел Јохансен (Фредерисија, Данска), Одмар Феро (КИ Клаксвик), Хајни Ватнсдал (КИ Клаксвик), Гунар Ватнхаман (Викингур), Андриас Едмунсон (Агиљас, Шпанија), Јакуп Бископсто Андреасен (КИ Клаксвик), Ноа Ханс Мненеј (Брине, Норвешка), Мајнхард Олсен (Мјондален, Норвешка), Мадс Бое Микелсен (КИ Клаксвик), Ари Јонсон (ХБ Торшавн), Солви Ватнхамар (Викинг, Норвешка), Стефан Радосављевиќ (Слиго Роверс, Ирска), Рене Шаки Јоенсен (КИ Клаксвик), Кламинт Олсен (Брејдаблик, Исланд), Патрик Јоханесен (Брејдаблик, Исланд), Пал Клетскард (КИ Клаксвик), Петур Петерсен (КА Акурјери, Исланд).

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром