Утрински Весник
Свет

„Фајненшл Тајмс“: НАТО ја подготвува најголемата воена вежба од Студената војна, ќе ја симулира руската инвазија

„Фајненшл Тајмс“: НАТО ја подготвува најголемата воена вежба од Студената војна, ќе ја симулира руската инвазија

НАТО планира следната година да ја одржи својата најголема вежба од Студената војна, пишува „Фајненшл тајмс“.

dobivaj vesti na viber

На вежбата треба да учествуваат повеќе од 40.000 војници, кои ќе вежбаат одбрана од руска агресија против една од нејзините земји-членки. Вежбата Steadfast Defender доаѓа како дел од брзиот притисок на НАТО да се трансформира во вистински воен сојуз, поттикнат од инвазијата на Украина.

Вежбата ќе почне на пролет следната година и се очекува да вклучи меѓу 500 и 700 воздушни борбени мисии, повеќе од 50 бродови и околу 41.000 војници, соопштија претставници на НАТО.

Шведска, чијашто кандидатура за членство во НАТО допрва треба да биде ратификувана од Турција и Унгарија, исто така ќе биде вклучена, со што вкупниот број на земји ќе достигне 32. Вежбата ќе се одржи низ Германија, Полска и Балтикот во февруари и март и е дел од новата стратегија за обука со која воената алијанса ќе спроведува две големи вежби секоја година наместо една, пишува „Фајненшл тајмс“.

НАТО, исто така, ќе тренира за борба против терористичките закани надвор од неговите непосредни граници. Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, минатиот јуни објави дека алијансата ќе го зголеми бројот на своите сили за висока готовност од 40.000 на „над 300.000“.

Тоа е дел од историскиот ремонт за придвижување на алијансата кон тешки воени способности наспроти лесните и мобилните сили распоредени на Балканот и Авганистан. По таа изјава, лидерите на НАТО на самитот во Вилнус во јули се согласија со новите регионални одбранбени планови и создавањето на таканаречените сојузнички сили за одговор, мултинационални сили способни брзо да реагираат на заканите.

Балтичките земји беа особено гласни во повикот НАТО да го зајакне своето источно крило додека војниците се собираат на границата со Белорусија. Рускиот претседател, Владимир Путин, на почетокот на јули изјави дека нуклеарното оружје ќе биде преместено во Белорусија, иако нивното присуство се уште не е потврдено.

НАТО распореди мултинационални баталјони во балтичките земји за да го забави напредокот на кој било агресор во случај на инвазија.  Вежбите, исто така, се сметаат за клучен дел за демонстрирање на Москва дека алијансата е подготвена да се бори, објаснија претставници на НАТО.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина