Утрински Весник
Свет

ЕУ и „Фајзер“ конечно постигнаа договор за вишокот вакцини против корона

ЕУ има вишок вакцини против Ковид, „Фајзер“ има предлог

Европската унија и фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека постигнале договор за измена на договорот за набавка на вакцини против Ковид-19, со што се намалува количината што ЕУ мора да ја купи и се поместува рокот за испорака до 2026 година, но деталите од договорот не се познати.

dobivaj vesti na viber

Договорот меѓу двете страни беше постигнат по неколкумесечни преговори и во време на притисок од европските влади врз Брисел да обезбеди промени во договорот поради падот на бројот на случаи на коронавирус ширум светот и малата побарувачка за засилувачки дози. Некои европски земји веќе ги уништија своите дози.

Комесарката за здравство на Европската комисија, Стела Киријакидес, го поздрави договорот за задоволување на тековните потреби. Повеќе од два месеци таа ги повикува членките на ЕУ да го поддржат амандманот на договорот за кој преговара Комисијата.

ЕК денеска соопшти дека дел од членовите одлучиле да го отфрлат изменетиот договор, без да прецизираат кои. Тие земји ќе останат според сегашниот договор, се вели во соопштението. Извор од Комисијата за „Ројтерс“ изјави дека станува збор за Унгарија и Полска.

Оригиналниот договор беше потпишан во мај 2021 година и ја обврза ЕУ ​​да купи 900 милиони дози од вакцината од „Фајзер“ и „Бионтек“, со опција за дополнителни 900 милиони до крајот на 2023 година. Околу половина од првите 900 милиони дози од договорот сè уште не се испорачани, бидејќи побарувачката падна минатата година. ЕУ не ја активира дополнителната опција.

Можете да прочитате

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција

Почина патник (33) на летот на Рајанер над Италија, во авионот била и неговата бремена сопруга

Разоткриена британска веб-страница која нудела услуги на сајбер криминалци