Утрински Весник
Свет

Ердоган: Сакаме да организираме средба меѓу Путин и Зеленски

Ердоган: Сакаме да организираме средба меѓу Путин и Зеленски

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска повтори дека би сакал да организира средба меѓу претседателите на Руската Федерација и Украина, Владимир Путин и Володимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

„Турција е за организирање средба меѓу претседателите на Руската Федерација и Украина“, рече Ердоган, јави агенцијата „Анадолија“.

Тој истакна дека дијалогот на Турција со Русија и Украина напредува и како пример за таквото достигнување го наведе договорот за житниот коридор преку кој од Украина веќе се извезени повеќе од пет милиони тони земјоделски производи, додава „Интерфакс“.

Можете да прочитате

Руската дума усвои закон: Забрана и казни за ЛГБТ пропагандата

Меркел: Не можев да влијаам на Путин, веќе немав сила

(Видео) Пукање во Русија, најмалку четворица загинати