Утрински Весник
Свет

Ердоган планира посета на САД, ќе се сретне со Бајден

Erogan Bajden.jpg

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира да ги посети САД на 9 мај, соопшти денеска претставник од кабинетот на претседателот.

Се очекува Ердоган да се сретне со американскиот претседател Џо Бајден, рече претставникот.

Ова ќе биде прва средба во Вашингтон меѓу Ердоган и Бајден откако Бајден победи на претседателските избори во 2020 година.

Планираната средба доаѓа по договорот на САД за продажба на 40 борбени авиони Ф-16 на Турција. Американците дадоа зелено светло дури откако Анкара го ратификуваше приемот на Шведска во НАТО алијансата.

Двата сојузници на НАТО допрва треба да се договорат за голем број спорни прашања, вклучувајќи ја и американската поддршка за сириските Курди, кои Анкара ги смета за терористи.

Можете да прочитате

Околу 20.000 свињи загинаа во пожар на фарма во Германија

Вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во вторник поради нападот на Иран врз Израел

Турција го повика Иран да избегне нова ескалација на конфликтот со Израел