Утрински Весник
Свет

Египетски медиуми: Забележлив напредок во разговорите Хамас-Израел

1708698095 Hamas 1.jpg

Во преговорите меѓу Израел и милитантната група Хамас за прекин на огнот во Газа и ослободување на заложниците, двете страни постигнаа договор за многу претходно спорни прашања, објавија египетските медиуми.

Се наведува дека има „забележителен напредок“ во преговорите во египетската престолнина Каиро, каде Хамас во моментов разговара за постоечките предлози со посредници, делегации од Египет и Катар, пишува „Тајмс оф Израел“.

Во вестите на египетскиот медиум Al Cairo News се додава изјавата на анонимен висок функционер на Израел, кој посочува дека земјата нема да се согласи на крајот на војната, дури и во случај на ослободување на заложниците.

Хамас претходно постојано повикуваше на целосно прекинување на војната и повлекување на сите израелски трупи од Газа, додека Израел инсистираше на тоа дека ќе ја уништи милитантната група.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел