Утрински Весник
Свет

„Ќе ве убијам ако ми ги одземете децата“: маж од Смедерево ѝ се заканувал на судијката

„Ќе ве убијам ако ми ги одземете децата“: маж од Смедерево ѝ се заканувал на судијката

На 48-годишен маж со иницијали Д. Д. му е одредена мерка притвор до 30 дена поради закани кон судијата кога изјавил дека е способен и да убие ако му ги одземат децата.

dobivaj vesti na viber

По предлог на Основното јавно обвинителство Смедерево, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело загрозување на сигурноста, на осомничениот Д. Д. (48) му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена поради постоење посебни околности, кои укажуваат дека ќе се меша во постапката со влијание врз сведоците, како и дека за краток временски период ќе го стори кривичното дело со кое се заканува, се истакнува во соопштението.

Како што се наведува во напишаното, осомничениот бил во просториите на Центарот за социјална работа во Смедерево, каде што се одржувало рочиштето за присилно извршување на мерката за одземање дете во присуство на петмина вработени во Центарот и неколку полициски службеници, кој во согласност со законот давал помош при сослушувањето на рочиштето.

48-годишникот давал отпор при сослушувањето на рочиштето и почнал да упатува закани дека ќе биде доведен во состојба да убие доколку му ги одземат децата.

По наредба на Обвинителството, на осомничениот првин му е одредена мерка притвор, а потоа и предложен притвор.

Можете да прочитате

Норвешка почна истрага за посвојувањето деца од странство, но тоа сепак е дозволено

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП

Голем пожар во Атика во Грција, зафатени се и куќи