Утрински Весник
Спорт

Два дена пред мечот со Ајакс Марсеј остана без тренер

Два дена пред мечот со Ајакс Марсеј остана без тренер

Два дена пред натпреварот со Ајакс во Лига Европа, славниот француски клуб, Олимпик Марсеј остана без тренер. Марселино Гарсија Торал, шпанскиот тренер, поднесе оставка на функцијата. Синоќа, навивачите, на состанокот со клупските челници, побараа од нв да си поднесат оставки.

dobivaj vesti na viber

Марселино поднесе оставка и покрај тоа што тимот нема пораз во водените пет рунди во Лига 1 и што има само два бода помалку од лидерот Монако. Во Марсеј се незадоволни од елиминацијата во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите.

Марселино е поранешен тренер на Атлетик Билбао, Валенсија, Виљареал, Севилја…

Додека клубот не назначи нов тренер, Марсеј од клупата ќе го води легендарниот Жан-Пјер Папен.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања