Утрински Весник
Свет

Двајца српски тинејџери убиени во Данска

Двајца српски тинејџери убиени во Данска

Двајца млади Срби се убиени во понеделникот во Копенхаген кога од непознати причини биле нападнати од група тинејџери.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесува „Телеграф“, Петар Стешевиќ (17) бил прободен со нож во срцето, додека на неговиот пријател Н.Ш. (18) му го расекле гркланот.

Петар бил блиску до дома кога се случил нападот. За нападот врз младите момчиња е осомничен 17-годишен Пакистанец, кој наводно пред судот изјавил дека се работело за самоодбрана.

„Телеграф“ дознава дека во нападот бил повреден млад човек, но е надвор од животна опасност.

Таткото на убиениот 17-годишен Ненад Стешевиќ за „Телеграф“ изјавил дека неговиот син секогаш бил ведар и насмеан и дека никогаш немал никакви проблеми.

„ Згасна еден млад живот, еден цвет, една љубов која повеќе не постои, која никој повеќе нема да ја добие. Петар знаеше само да шири љубов, секогаш беше насмеан и среќен, никогаш никаде не одеше без да каже „Те сакам“, рече таткото на Петар и додаде дека се работи за момчиња кои никогаш не правеле проблеми.

„ Петар се занимаваше со спорт, ние сме патријархално семејство, така ги воспитав моите деца. Роден сум во Котор, во Данска дојдов пред 25 години“, вели ожалостениот татко за „Телеграф“, додавајќи дека неговиот син и неговиот убиен пријател биле заедно од градинка.

Петар ќе биде погребан на 15 март на Српските православни гробишта во Копенхаген.

Можете да прочитате

Силен земјотрес ја погоди Аргентина

Францускиот парламент го поддржа владиниот план за нуклеарна обнова: Клучната точка е изградбата на шест нови реактори

„Бугарија е приоритет“ – ЕУ издвојува 600 милиони евра за зајакнување на бугарската граница со Турција