Утрински Весник
Спорт

Дуро: Да го однесеме и вториот пехар во Струга

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Новиот шампион Струга Трим Лум стигна до историски успех во првенството, но има можност и да ја удвои радоста со освојување на двојна круна. Тимот на Шпетим Дуро се наоѓа во финалето на Купот и денеска (17 часот) на комплексот на ФФМ ќе ги одмери силите со Македонија ЃП.

dobivaj vesti na viber

Тренерот на стружани очекува неговиот тим да ја искористи шансата да дојде и до вториот пехар оваа сезона.

„Чест и задоволство е да се игра, да се биде учесник, да се биде тренер во едно големо куп финале за една земја. И двете екипи според она што го покажаа досега во ова натпреварување и тоа како заслужија. Кога ќе се пласираш во едно финале значи имаш квалитет, тука нема никакви дилеми. Струга Трим Лум стана шампион, тоа за нас е голема работа, го донесовме пехарот во градот Струга. Ова за нас беше историски момент. Сега ни се дава шанса да дојдеме до двојната круна и ќе се обидеме да ја искористиме оваа шанса. Очекувам добар меч, добро финале, секако очекувам триумф на нашиот тим, на Струга Трим Лум“, изјави Шпетим Дуро.

Буњамин Шабани е еден од главните актери во тимот на Струга ТЛ, од него се очекува можеби да го реши и денешното финале. Тој верува дека неговиот тим може да го освои трофејот.

„Кога се игра еден ваков натпревар не ти треба дополнителна мотивација, значењето на самиот меч е доволно да те мотивира. Јас сум дел од најголемите успеси на Струга Трим Лум и затоа сум горд што пред некој ден станавме шампиони во првенството, сега на ред е двојната круна. Тимот од Ѓорче заслужува голем респект. Во првенството одигравме три меча и сите завршија без победник, веројатно тоа гарантира едно неизвесно финале. Сепак, ние сме шампиони и секако дека посакувам уште еден трофеј“.

Јубилејното 30. финале во Купот на Македонија ќе се одигра денеска, со почеток во 17 часот, на комплексот на ФФМ.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема